Start nowego sezonu PlusLigi

Podczas spotkania w Uniejowie prezesi klubów PlusLigi ustalili kluczowe zasady dotyczące sezonu 2022/2023. W nim rozgrywki rozpoczniemy od domowego meczu z Cerrad Enea Czarni Radom. Nastąpi to w pierwszy weekend października. 

Jednogłośnie zmieniono system rozgrywania fazy play-off . Każda runda będzie toczyła się do trzech zwycięstw. Po zakończeniu fazy zasadniczej 16. drużyna opuści szeregi PlusLigi, a awans do Ligi Mistrzów Świata wywalczy najlepszy zespół TAURON 1. Ligi. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 r.

Przed nowym sezonem do PlusLigi dołącza Volley Club Barkom Lwów. Drużyna z Ukrainy swoje mecze będzie rozgrywała w Krakowie. 

W pierwszej kolejce (po raz pierwszy w historii zmieniono zasady rozstawiania ekip w poszczególnych kolejkach, numery z którymi drużyny występują w rozgrywkach zostały rozlosowane, mistrz i wicemistrz Polski były rozstawione) zagrają:

1. kolejka sezonu PlusLigi 2022/2023:

Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice
Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom
Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów
BBTS Bielsko-Biała – Cuprum Lubin
PSG Stal Nysa – Ślepsk Malow Suwałki
Trefl Gdańsk – Volley Club Barkom Lwów
Asseco Resovia Rzeszów – Projekt Warszawa

Prezesi klubów podjęli także decyzję, że w ćwierćfinale rozgrywek TAURON Pucharu Polski 2023 wystąpi sześć najwyżej sklasyfikowanych drużyn po zakończeniu pierwszej rundy fazy zasadniczej PlusLigi oraz dwie najlepsze ekipy z wcześniejszych rund.